Click Me

środa, 29 czerwca 2016

Fryzura na lato - inspiracje

Gabryśka miała włosy do pasa, niedawno udało mi się namówić ją na delikatne ścięcie :-) Jednak włosy dalej są długie a na takie upały trzeba kombinować z upięciem.

Ostatnio wpadło mi w oko kilka fajnych inspiracji.

Źródło

Jedna z pierwszych fryzur jakie przetestuję na Gabi :))



Gumeczkowe wariacje - czyli jak wykorzystać gumeczki do bransoletek.








źródło

źródło


źródło
 Wariacja z warkoczykami

źródło

Super fryzurka na lato z przeplatankami. Od razu chłodniej w głowę.

Źródło
źródło


 Twister na głowie.

Źródło
Tu także fryzurka na upalne dni. Można ją zakończyć koczkiem, kucykiem czy warkoczem.
Instrukcja wykonania





Gdy czeszę Gabrysię lubię się bawić w połączenia typu kucyk z warkoczem. Dzięki temu fryzury nie są takie tradycyjne :-))


Zobaczcie jakie fajne połączenia znalezione na stronie coolcreativity.com


Fryzura po prawej, na górze to ulubiona szkolna fryzurka Gabi :-))



Tu fryzurka wymagająca dość dużej ilości cierpliwości :-) 
za to jest nie do zdarcia :-) 



Jedna z ładniejszych fryzur dla dziewczynki , nie tylko na lato a na każdą okazję.


Jak Wam się podobają takie czesania ??
Kombinujecie z włosami Waszych córek ??

piątek, 24 czerwca 2016

Odstające uszy - nie mały problem

Problem odstających uszu jest dość powszechny. Czasem lekko odstające czubki, czasem lekko
odstające całe uszy lub typ ala radar.

Czy odstające uszy mogą być przeszkodą?


Na pewno mogą utrudnić życie ... Wpędzają w zakłopotanie i przysparzają kompleksów - zwłaszcza dzieciom i tu piszę z własnego doświadczenia. Nasze niedoskonałości sprawiają, że nie czujemy się dobrze we własnej skórze. Oczywiście stając przed lustrem, jesteśmy bardzo krytyczni, od razu dostrzegamy to co jest "defektem". Zdarza się, że wyolbrzymiamy problem, gdyż z perspektywy drugiej osoby, taka "niedoskonałość" może być niezauważalna, ponieważ zwróci ona uwagę na zupełnie inne nasze cechy.

Niestety dzieci .... młodzież, bardzo często wykorzystują niedoskonałości rówieśników by ich wyśmiać. W zabawie, w żartach lub umyślnie by zranić. Okres szkolny ma duży wpływ na kształtowanie naszej osobowości a takie wytykanie niedoskonałości wpływa bardzo negatywnie na młode osoby i ich pewność siebie.




Nie mam bardzo odstających uszu , nie rzuca się to bardzo w oczy ale jednak nie przylegają one ładnie. Przeważnie chodziłam w rozpuszczonych włosach, tak by przysłaniały uszy. Pamiętam jak w liceum, gdzie grałam w drużynie w siatkę i w kosza, przed jednym z meczy, gdy miałam związane włosy w kucyk - mój kolega ze starszej klasy, który bardzo mi się podobał krzyknął "Karola , Ty masz odstające uszy". Myślałam, że się zapadnę pod ziemię, chociaż w zasadzie nikt na to nie zwrócił uwagi, jednak ze mną to zostało na długo i znów czesałam się tak by włosy

"ściągały" mi uszy do głowy lub je przykrywały.Dla mnie to był duży problem i kiedy usłyszałam o tym , że można zrobić korekcję odstających uszu, zaraz poszłam do rodziców i mówiłam, że jest taka możliwość by te uszy nie rujnowały mi życia! Taaaak wtedy tak to widziałam. Niestety za tamtych czasów nie praktykowano takich estetycznych zabiegów.

Nie ukrywam, że i teraz rzadko wiążę włosy a gdy jestem u fryzjera zawsze mówię , że tniemy tak,
by nie odsłaniać uszu.

Z problemem odstających uszu borykają się obie płcie i tak jak w przypadku dziewczynek jest możliwość ukrycia takiego defektu, tak u chłopców jest to problematyczne. Jeszcze gdy mamy do czynienia z symetryczną wadą to ok jest do przeżycia ale jeśli np. jedno ucho odstaje i np. są one na różnych poziomach i wygląda się jak dzieło Picassa ??

W mojej głowie zrodziło się pytanie.

Czy gdyby moje dziecko miało rażąco odstające uszy, czy zdecydowałabym się na taką operację?

Na początku należy dowiedzieć się jak wygląda taki zabieg, czy jest bardzo inwazyjny , jakie niesie
za sobą konsekwencje. 

Zabieg korekcji odstających uszu jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej u mężczyzn, a najczęściej wykonywanym zabiegiem plastycznym u dzieci. Korekcję plastyczną uszu można wykonywać po ukończeniu 6 roku życia, gdy zakończony jest wzrost małżowiny usznej. W tym wieku zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym dlatego najlepszym momentem wykonania zabiegu jest wiek 11-14 lat kiedy to można zastosować znieczulenie miejscowe.

Przed zabiegiem przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentem, wykonywane są badania laboratoryjne by sprawdzić stan zdrowia pacjenta a decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu podejmuje lekarz chirurg wykonujący takie zabiegi. Dokumentuje się także zdjęciami małżowiny uszne. Gdy nie ma przeciwwskazań można przystąpić do zabiegu. Sam zabieg trwa około godziny.
Polega on na nacięciu tylnej skóry ucha, kształtowaniu chrząstki małżowiny, wycina się jej nadmiar
i umiejscawia w odpowiednim miejscu. Zakładane są szwy, które w zasadzie nie są widoczne z tyłu
ucha. 

Można zobaczyć jak to wygląda na filmie Live Surgery: Otoplasty

Ogólnie po około 3 godzinach można iść do domu. Oczywiście należy się stosować do zaleceń lekarza po zabiegu. Szwy są zdejmowane po 7 dniach. Do 10 dni po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie i opuchlizna. Po około 10 dniach można wrócić do "starego" życia. Efekt takiego zabiegu jest trwały. Chociaż nie zapominajmy , że nikt nie ma idealnie symetrycznej
twarzy :-)

Korekcja odstających uszu to bardzo poważna decyzja, zwłaszcza jeśli chodzi o dziecko. Trzeba
rozważyć wszystkie ZA i PRZECIW. Zasięgnąć rady specjalistów.

Sama zrobiłam małe badanie.

Zapytałam 50 MAM : wśród kolezanek w pracy, w szkole Gabi, na placu zabaw czy w klubiku dziecięcym - Czy zdecydowałyby się na taki zabieg korekcji uszu, gdyby taki problem "rażących odstających uszu" czy deformacji dotyczył ich dziecka.

Oto wyniki mojego badania:

31 Mam od razu uznało, że gdyby była to wada bardzo widoczna, która mogłaby wpływać nie tylko
na dziecięce ale i dorosłe życie ich pociechy to by się zdecydowały na taki zabieg.

2 Mamy zdecydowanie by się nie zgodziły na taki zabieg, że w życiu nie naraziłyby dzieci na operację a każdy ma jakieś wady.

17 Mam musiało się zastanowić. Pierwsza reakcja była raczej na nie , bo to przecież operacja ale jak zaczęłyśmy rozmawiać, przetaczać sytuacje z jakimi dziecko mogłoby się spotkać, to skłaniały się do pozytywnej decyzji. Musiałyby się wszystkiego dowiedzieć, jak to wygląda i jakie jest
ryzyko komplikacji.

Oto kilka przykładów kłopotliwych uszu oraz efektu operacji (źródło) 

źródło
Super zestawienie PRZED i PO



Kolejne porównanie


 


Takich porównań jest wiele , można je zobaczyć na stronie Ear Surgery Before & After Pictures


Gdyby chodziło o Gabryśkę albo Norberta i gdyby im to przeszkadzało i gdyby rzeczywiście wada
odstających czy zdeforomowanych uszu była znaczna - zdecydowałabym się na taki zabieg. Sama
gdybym miała większą wadę to bym się wybrała na taki zabieg.

Mało kto wie ale taki zabieg do 14 roku życia jest refundowany przez NFZ tylko nie wiem jakie muszą być do tego wskazania i czy np sama estetyka wchodzi w grę. Jeśli zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym to trzeba za nie zapłacić. Do tego czekają nas długie kolejki. Ceny w gabinetach prywatnych wahają się między 2 000 a 6 000 nie jest to mało ale z drugiej strony jeśli miałoby zaoszczędzić problemów i pomóc naszemu dziecku to już nie są to aż tak wielkie pieniądze, bardziej inwestycja w przyszłość. Czytając wypowiedzi i opinie osób, które poddały się takiej korekcie widać same pozytywy.


Jakie jest Wasze zdanie ??


środa, 22 czerwca 2016

Kiełkownica czyli hodowanie kiełków w domu

Uwielbiam kiełki ale jeszcze pół roku temu je kupowałam w sklepie. Oszczędne to to nie było. Jednak hodowanie kiełków na gazie troszkę mnie irytowało to to się odczepić nie chciało, ciągnęło się ....

Mój mąż postanowił mi zrobić prezent i w domu pojawiła się kiełkownica!
Sprytne naczynie przeznaczone do hodowania kiełków.


Jest to bardzo proste naczynie składające się z 4 poziomów. pierwsze trzy od góry służą do zasiania kiełków, czwarty najniższy poziom służy do zbierania wody.



Jak to działa? 

Składamy naczynie według instrukcji. W moim modelu mam takie syfony (czerwone kurki) , jest to taki system nawadniania. Przy składaniu należy pamiętać by te syfony były ułożone naprzemiennie.

Wysypujemy nasionka na jeden poziom (dla 2 osób na dwa dni w zupełności wystarczy), zalewamy nasionka wodą do wysokości czerwonego syfonu. Dzięki systemowi nawadniania kiedy mamy zasiany więcej niż jeden poziom woda sobie przesiąka, namacza wszystkie nasiona i sobie po malutku skapuje na niższy poziom i nawadnia kolejny poziom kiełków. Gdy woda przejdzie przez 3 poziomy , zbiera się na tym najniższym poziomie i można ją wylać. Czynność nawadniania powinniśmy powtarzać rano i wieczorem.

U nas robimy tak że jednego dnia rano zasiewamy jeden poziom i następnego dnia wieczorem zasiewamy kolejny poziom dzięki temu cały czas mamy świeże kiełki. Trzeba też pamiętać, że różne nasionka mogą kiełkować w różnym tempie (co dobrze widać na takich gotowych mieszankach nasionek do kiełkownicy).






Mieszanka różnorodnych nasion




Kiełkująca rzodkiewka! Bardzo pyszna!!





 Uwielbiam kanapki z twarożkiem i kiełkami! Pycha!!


Sałatka z pomidorów i kiełki - pycha!!



Może jajecznica z kiełkami ?
Kiełki można dodać już pod koniec ścinających się jajek , lub dołożyć obok już podczas podania.


A oto kanapka , którą dostałam od mojej córki. Kiełki niczym trawnik ;-)  o rzodkiewce (z własnego ogródka) nie wspominając  ;-) Tak od serca ;-)


Jak widać kiełki można dodać i do kanapek i do sałatek i do jajecznicy. Robiliśmy też pizzę z kiełkami.
Największym sukcesem kiełkownicy było ... UWAGA!! przekonanie mojego męża do kiełków! Lepiej , mój mąż nie wyobraża sobie teraz kanapek bez kiełków! Kiełki rządzą ok dzieci jeszcze się nie przekonały ;-)

Kiełki bogate są w najcenniejsze dla zdrowia składniki: witaminy A,B,C, E, H. Zawierają duże ilości wapnia, żelaza, siarki, magnezu, potasu oraz biotynę, cynk, selen jak również mikroelementy – lit, chrom.

To doskonała alternatywa dla takich normalnych warzyw. Podobno odżywczo kilka gram kiełków jest równe kilogramowi warzyw.  
Nasze ulubione kiełki to:
- rzodkiewka
- kozieradka
- lucerna
- por
 - mieszanka ostra z Biedronki ;-) jest też mieszanka łagodna ale jakoś tak mało smaku daje.

Oczywiście można kupować zwykłe nasiona i też ładnie wyrosną.

Lubicie kiełki ??


piątek, 17 czerwca 2016

Jak zrobić zaproszenie na urodziny?

W tym roku a dokładnie za dziewięć dni Gabrysia obchodzi swoje 7 urodziny.
Mamy zaplanowane przyjęcie urodzinowe na działce i gdy przyszedł temat zaproszeń, Gabi stwierdziła, że w tym roku zrobi je sama :-)
Najpierw miały być buzie, później motylki zainspirowane jednym z postów Eweliny na blogu "Kreatywnie w domu" w projekcie Dziecko na Warsztat. Ewelinko byłaś inspiracją dla Gabi!!

Ostatecznie stanęło na tortach :-))

Gabrysia połączyła quilling ( czyli skręcane paseczki papieru) pieczątki oraz cekiny - czyli istne szaleństwo.


Czego potrzebujemy?

- kolorowy blok techniczny na główne karki
- kolorowe kartki (jak do drukarki - cienkie)
- nożyczki
-patyczek do szaszłyków
- klej - najlepiej magiczny
- pieczątki o różnych kształtach (kupione chyba z rok temu w Biedronce na wyprzedaży)
- cekiny opcjonalnie brokat :-)

W środku można wypisać zaproszenia albo wydrukować na drukarce wkłady i przykleić :-)

Pocięłyśmy w paseczki (1cm) kolorowe kartki - Gabi zawijała je na patyczki do szaszłyków i powstały ślimaczki do wykonania tortów i baloników.
Dodatkowo Gabi umieściła pieczątki z dziewczynkami, balonikami , kwiatami.oraz cekiny czyli coś co się błyszczy ;-)

Zobaczcie co jej wyszło










Jak Wam się podobają ?? :-)