środa, 31 maja 2017

Jak wykonać bramkę z palet - drewno - Dziecko na warsztat

Po dłuższej przerwie i małych roszadach w projekcie "Dziecko na warsztat" wracamy z tematem drewna ... Uczestniczki projektu zachwyciły zróżnicowanymi tematami. U nas temat dość podwórkowy - połączenie naszego projektu z aktywnością fizyczną i pasją Norberta :-)

Bramka do gry w piłkę ze starych desek czy też palet.
Temat dość męski dlatego oddaję głos Szanownemu Panu Tacie!!

Dziecko na Warsztat - po męsku :-) 




Podwórkowa bramka do haratania w gałę ;) 

Jak to się zaczęło?

Ano zaczęło jakieś 3-4 lata temu, kiedy to zrobiłem pierwszą bramkę dla dzieci. Mając własny garaż zacząłem bowiem bawić się w rękodzieło jako sposób na nudę. ;) Niestety, nie mamy zdjęć owej bramki, ale uwierzcie mi, wygląda po protu jak mniejsza wersja tej, która powstała niedawno.

Po przeprowadzce do Lublina Norbert wyraził chęć zapisania się do sekcji BKS Skrzaty. Jak tylko zaczęło się cokolwiek na dworze ocieplać padło również pytanie, a jakże, kiedy zrobimy bramkę taką jak miał poprzednią… I tak oto, w którąś wolną sobotę wzięliśmy się do pracy. :)

Piszę my, bo Młody bardzo dzielnie brał czynny udział w tworzeniu przyrządu do treningów.  Jedyny moment kiedy uciekał, to gdy używałem piły tarczowej do cięcia desek. Dźwięk ma faktycznie nieprzyjemny, szczególnie, kiedy używa się jej w garażu.

I tak oto dochodzimy do kwestii najważniejszej tego przedsięwzięcia. Mianowicie – ochrona w czasie pracy. Stare nudne BHP. ;) Na zdjęciach Młody nie posiada co prawda żadnych ochronnych akcesoriów, ale to tylko dlatego, że wykonywał prace raczej proste i niewymagające szczególnej ostrożności. To jeszcze nie jest wiek, kiedy mogę mu dać do rąk piłę elektryczną… ;) Wracając do BHP – podstawą ochrony są rękawice. W sumie jakiekolwiek będą dobre, ale do prac z elektronarzędziami preferuję skórzane (których obecnie nie posiadam ;)). Chronią w większym stopniu dłonie przed spotkaniem z ostrzem wyrzynarki, czy tarczą szlifierki (o czym przekonałem się, wygładzając deski na skręconej już bramce ). Kolejna rzecz to okulary ochronne. Tak, można się śmiać, ale mi już wiele razy uchroniły oczy przed odłamkami drewna lub metalu. Za pierwsze lepsze w sklepie zapłacimy dosłownie kilka złotych. I ostatni element ochrony, z którego niektórzy się podśmiewają patrząc na mnie, to słuchawki wygłuszające. Używam ich zawsze, jeśli pracuję z elektronarzędziami dłużej niż jedno cięcie. Dzięki nim nie ma tego „jęczenia” w uszach po skończonej pracy. Służą więc nie tylko ochronie słuchu, ale zwyczajnemu komfortowi pracy.



A teraz co potrzeba do zrobienia bramki? Potrzeba desek (zużyliśmy 5 sztuk po około 2,1m długości). Skąd je wziąć? Ano, można kupić… Można też rozebrać nikomu niepotrzebną paletę. Ja takich desek jeszcze trochę mam uskładanych. 


Potrzeba też siatki… Są takie plastikowe w sklepach ogrodniczych/budowlanych. Nie są może wdzięczne jeśli o formowanie chodzi, ale spełnią zadanie. Do tego wkręty i do pracy! 






Z narzędzi to coś do cięcia (wyrzynarka, piła stołowa, ręczna piła tarczowa albo i ręczna zwykła piła – dużo się nie tnie, więc cokolwiek wystarczy), wkrętarka (u mnie dwie, dla wygody pracy – jedna z bitem i druga z wiertłem do nawiercenia otworów pod wkręty. Bez tego można „pęknąć” deskę). No i najważniejsze z najważniejszych – miarka i ołówek stolarski (zwykły też się nada ;)). 













Na koniec biała farba olejna i mamy bramkę jak na zdjęciach.




 Szeroka na 130cm, wysoka na 110cm i głęboka na 70cm. Wymiary mniej więcej dostosowane do dzieciaków jak i możliwości aktualnego podwórka.

Jak się sprawdza ? 
Świetnie!! 
Nie ważne czy słońce czy deszcz rozgrywka musi być .


Dobry proszek przy takiej pasji to podstawa :-)))))))))))))))))



Teraz kiedy jest pięknie i słonecznie mecz piłki nożnej to czysta przyjemność!! 



Gabi z siostrą cioteczną wykorzystywała bramkę do gry w siatkę.



Wujek Bartek z chęcią rozegrał mecz piłki ręcznej .... a może było to RUGBY ?? 
Nie wiem ale zabawa była przednia ;-)) 




Do wykonania takiej bramki niewiele trzeba. Czas spędzony z dzieckiem BEZCENNY!! Więź między Tatą a Synem ..... bezcenna ! 

Norbert od ponad 6 miesięcy trenuje piłkę nożną. Widać, że sport ten daje mu wiele radości! 
Nowa kadra rośnie :-)) 





GOOOOOOOOOOOOOOOL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Zapraszam do pozostałych uczestniczek projektu. 

Poniżej mapa gdzie możecie odwiedzić blogi z postami projektowymi uczestniczek a już od czerwca na Fanpage na FB projektu Dziecko na warsztat będą publikowane poszczególne warsztaty związane z tematem DREWNA. 

Dziecko na warsztat Namaluj mi Latorośle Borsuczkowo Nasza szkoła domowa I&K w domowym zaciszu Kidsandu Animart - animacje z twojej bajki Tymoszko Dzwoneczkowa Karolowa mama Co robi Robcio Dzika Jabłoń Gugusiowo Cały świat Karli Elena po polsku WorldSchool Explorers Igranie z Tosią Świat Tomskiego Ina i Sewa On ona i dzieciaki Czytoczary Kreatywnie z dzieciakami Kreatywna dżungla Mama Aga sztuka i dzieciaki Więc bawmy się My home and heart Myshowelove Słowo mamy Kusiatka Zakręcony Belfer Kreatywna mama Kreatywnym Okiem Pomysłowe Smyki Kreatywnie w domu Kinderki

poniedziałek, 29 maja 2017

Biblia w opowiadaniach i zagadkach

Maj jest miesiącem, który kojarzy nam się z maturami, kwitnącymi kasztanami oraz komuniami.
Jak komunia to wielkie przygotowania, wspaniała uroczystość, wielkie przeżycia ale i .... prezenty.
Jak prezenty to na 100% jestem pewna, że w każdej rodzinie trafia się (przynajmniej jedna ;-) ) Biblia obrazkowa! I słusznie - uważam, że jest to świetna forma poznania religii.

Dziś o innej formie Biblii - czyli Biblia w opowiadaniach i zagadkach.
Jest to nowość z Kapitana Nauki, która przyda nam się na co dzień ale może też być świetnym dodatkiem do prezentu komunijnego.

Od razu Wam powiem, że jeszcze nigdy tak chętnie dzieciaki nie słuchały opowieści ze Starego i Nowego Testamentu.



Jest to bardzo podręczna forma zbindowanej książeczki, która składa się 45 najbardziej znanych nam historii biblijnych. Dodatkowo do każdej opowieści mamy 3 zagadki - dzieciaki muszą uważnie słuchać, dzięki czemu lepiej zapamiętują dane historie. Zagadki biblijne to doskonała sposób na poznanie Pisma Świętego i zawartych w nim przypowieści, powiedzeń, ciekawych postaci. Zawsze można sprawdzić wiedzę starszych pokoleń.... nie ma to jak przepytać Babcię czy PraBabcię z wiedzy biblijnej. Jej małe wymiary pozwalają zabrać ją do plecaka na lekcję religii - ostatnio Gabrysia przepytywała Księdza :-) 










Komunia Gabi za rok ... już w tym roku Ksiądz na religii ostro podszedł do tematu zadając całą stronę modlitw do zaliczenia. Ostatnio Gabi stwierdziła, że byłoby łatwiej gdyby te wszystkie modlitwy miały formę zagadek. W sumie ciekawy pomysł :-)


środa, 10 maja 2017

Memo na 3 sposoby - Kapitan Nauka

Gra w memo to chyba jedna z pierwszych gier w jakie grałam z dziećmi. 


To gra polegająca na odszukiwaniu i gromadzeniu par. Zasady są bardzo proste - karty rozkładamy w rzędach obrazkami do dołu. Podczas jednego ruchu gracz odkrywa dwie karty - jeśli trafi na parę, to zdobywa punk. Jeśli trafi na dwie różne karty to stara się zapamiętać ich położenie, by wykorzystać to podczas kolejnego ruchu, następnie kładzie je obrazkiem do dołu. 



Gracz musi się wykazać nie tylko dobrą pamięcią ale także spostrzegawczością, koncentracją jak i refleksem. 

Gra memo pozornie może wydać się prosta ale nie wiem czy wiecie można w nią grać na kilka sposobów. 
Tu z pomocą przychodzi Kapitan Nauka i Memo na 3 sposoby, z rosnącym stopniem trudności. Nie tylko musimy odnaleźć pary ale i różnice na konkretnych parachJest ich aż 3!






Uwierzcie sama w niektórych przypadkach musiałam się dłuższą chwilę wpatrywać w  karty by znaleźć co różni dane obrazki. Dodatkowo wprowadzenie ograniczenia czasowego - wzięliśmy sobie wieżyczkę z kuleczkami z gry 5 sekund - oj nie jest łatwo - zwłaszcza, że Gabi i Norbert są świetni w takich pamięciowych grach. 

Karty są duże, z grubej tektury, są wytrzymałe nawet w psotnych małych rączkach .



 

Gra na 3 sposoby - nic prostszego!! 

2+ Pamięć – to najprostszy i najpopularniejszy wariant gry przeznaczony przede wszystkim dla najmłodszych graczy, który polega na zapamiętaniu, gdzie leży drugi element z pary.

4+ Spostrzegawczość – ten wariant powstał z myślą o nieco starszych dzieciach. Gracze muszą zapamiętać, gdzie leży drugi element z pary i wskazać przynajmniej jedną z trzech różnic, które są ukryte na kartach.

6+ Refleks – to rozgrywka dla starszych dzieci, w której liczy się  szybkość. Kiedy graczowi uda się odkryć parę kart, zadaniem wszystkich uczestników jest jak najszybsze wskazanie różnic – trzech, dwóch lub jednej różnicy w zależności od tego, co ustalicie przed rozpoczęciem gry

Na ostatnim zjeździe rodzinnym dziewczynki zaczęły grać w memo i bardzo szybko zaczęło przybywać uczestników ;-) 



 


Kapitan Nauka często towarzyszy dzieciakom w szkole i w przedszkolu. Gabrysia ma w szkolnej świetlicy poniedziałki pełne gier - taka akcja w szkole , gdzie dzieci przynoszą swoje gry i grają cale popołudnie. Memo jest o tyle fajne, że jest nieduże i spokojnie mieści się do plecaka czy torebki.


 W plenerze też się świetnie sprawdza :-) sezon grillowy już otwarty - chociaż ostatnio pogoda płata figle jednak takie gry jak MEMO można zabrać na spotkanie grillowe by zająć dzieciaki :-)



Nie ważne czy w domu czy na dworze Memo zawsze świetnie się sprawdza zwłaszcza jak można grać na kilka sposobów. 



Ostatnio z Gabrysią szlifowałyśmy słownictwo z języka angielskiego właśnie korzystając z z tych kart. Świetna zabawa i słówka same się zapamiętywały.

Kapitan Nauka ma w swojej ofercie aż 4 wersje opisywanej gry:

- Zabawy podwórkowe.
- Co robimy ?
- Zwierzyniec
- Świat Baśni

Każde z pudełek zawiera 20 kart + instrukcję. 

Gra świetnie się u nas sprawdza, żeby było trudniej gramy sobie na czas i łączymy oba zestawy ... nie wiem dlaczego ale często przegrywam .... :) Starość nie radość :)

Swoją drogą obecnie Kapitan Nauka to seria gier, łamigłówek i zagadek, po które dzieciaki sięgają ostatnio najczęściej.