Matematyka ... zmora... zła, niedobra ..
Czy rzeczywiście matematyka jest straszna ? Czy zawsze musi być tym koszmarem ?
Nie lubiłam matematyki i nie ukrywam, że miałam z nią problem.
Patrząc z perspektywy czasu - to matematyka, jest jak chemia czy fizyka, wykładana na sucho nie wejdzie! Trzeba młodego człowieka zainteresować, sprawić, że zrozumie, zobaczy.
Podobno wszystko można pokazać w formie liczb i równań.... czyli można to też pokazać "obrazowo" :-)
Dlatego uważam, że matematyka w formie zabawy, to doskonała metoda do jej zrozumienia i nauczenia ;-)
Kolorowa matematyka, to coś co przemawia do dzieci najlepiej.
Kolorowe patyczki, klocki, pomponiki, koraliki i co tylko przyjdzie nam do głowy! Są to pomoce, które mamy pod ręką. Dodajmy jeszcze czas, który poświęcimy z dziećmi na naukę i mamy gotowy super efekt :-)
Dwa zbiory. Jeden trójkąty a drugi figury czerwone. Co zrobić z czerwonymi trójkątami ? To nie lada problem na pierwszy rzut oka :-)
Przestrzenne figury matematyczne - coś co tygryski bardzo lubią :-)
Ćwiczenie umysłu i rąk - doskonałe połączenie!
Po co dodawać suche liczby ? Można dodawać i odejmować guziczki, patyczki i czy co tam mamy pod ręką. Ostatnio z Norbem rozwiązywaliśmy matematyczne karty zadań za pomocą ludzików lego :-)
Spadające małpki też pomagają w rachunkach :-)
Liczyć można wszystko :-)
Łapki jako pomoc w liczeniu super sprawa.
Łapki z kartonu też będą fajne. Można też wykonać je z rękawiczek, filcu czy też innych materiałów.
Pamiętam jak Gabi szła do pierwszej klasy i zaczęła mnie pytać z troską w głosie "Mamo a matematyka? Będzie? " Jasne, że będzie. Z matematyką mamy do czynienia praktycznie w każdym aspekcie naszego, życia. Bez niej nie da się żyć i funkcjonować. Nie należy się jej bać :-) Trzeba się z nią oswoić :-) Bardzo pomagają nam zeszyty ćwiczeń, gdzie możemy zapoznawać się z różnymi zadaniami z jakimi Gabi będzie miała styczność w szkole :-)
Norbert jest wielkim fanem labiryntów :-)
Od małego polecam książeczki i karty ścieralne, gdzie można sobie ćwiczyć rączki i dodawać, odejmować, poznawać kształty. Dzięki ścieralnym kartkom ćwiczenia można wykonywać wielokrotnie :-)
Jak widać cyferek nam nie brakuje :-)
Komputer jest narzędziem, które może nam bardzo pomoc w nauce matematyki. Kolorowe karty zadań przyciągają oko i matematyka nie jest taka "papierowa" - nudna. Zadania z różnymi poziomami pozwalają, zdobywać kolejne umiejętności.,
Lubicie Sudoku? Kilka lat temu wpadłam jak śliwka w kompot :-)
Idealna gra by ćwiczyć spostrzegawczość :-) Dla dzieciaków polecam wersje obrazkowe do druku, ewentualnie wersje elektroniczne :-)
Można też posłużyć się klockami czy nakrętkami by stworzyć własne sudoku :-)
Klocki lego to doskonały materiał do Sudoku
Stare dobre liczydła, jak one ułatwiają życie :-)) Wiecie, że liczydła można wykonać samemu ?
Można wykonać koraliki z papieru, przewlec na nitce i przeciągnąć nitkę przez pudełko!
Kolejną pomocą nauki matematyki to gry planszowe i karciane. Fantastyczna zabawa, gdzie możemy poćwiczyć liczenie oraz spostrzegawczość.
Gry planszowe, gdzie na niektórych polach trzeba się ruszać tyle razy ile ma boków dana figura geometryczna - to także fajne ćwiczenie. Można też stworzyć własną grę z quizem matematycznym :-)
Cyferkowe memo - czyli wersja z cyferkami i kropkami :-)
Królowa gier, która pojawiła się u nas w domu najpierw w wersji mini a już w zeszłym roku w wersji większej i polskiej :-) MONOPOL (dziękuję mężu za przypomnienie). Nie zgadniecie, kto jest największym fanem Monopolu u nas ? Najmłodszy w rodzinie :-))
Podróżna wersja mini - Monopolu i zafascynowany Norb |
Pieniądze!! A dokładnie ich tekturowe kopie. Jeśli takie znajdziecie - kupujcie! Jest to fajna forma nauki naszych pieniążków. Nie jest to łatwe a takie tekturowe pieniążki bardzo nam ułatwią naukę operowania pieniędzmi. Przy zwykłej zabawie w sklep, w kawiarnię mamy wielkie pole do popisu z ćwiczeniami :-)
Zapraszam Was na matematyczne warsztaty wszystkich uczestniczek projektu Dziecko na Warsztat III - Oto mapa blogów. Wystarczy kliknąć w wybrane logo i zostaniecie przeniesieni na warsztat przygotowany przez dany blog.