czwartek, 29 czerwca 2017

Jak zrobić piniatę ?


Coraz częściej na urodzinach dziecięcych atrakcją jest piniata. Dzieciaki są zachwycone :)

Jak wykonać taką piniatę ?


Podstawą zawsze jest większy balon, gazety i klej z mąki.
Balon - wcześniej używaliśmy takich dużych ala piłka, teraz udało nam się dostać w KIKU zwykłe balony ale o większej średnicy.
Gazety -  najlepiej szare chociaż tym razem użyliśmy gazetek z Lidla ;-) Nie mogą być śliskie.

Klej z mąki - szklanka mąki pszennej, szklanka mąki ziemniaczanej dodaje zimnej wody by dało się to wymieszać i zalewam po malutku wrzątkiem, cały czas mieszając - konsystencja powinna być taka jak śmietana. Jak są grudki to wystarczy użyć blendera ;-)

Wykonanie
Balon ustawiamy na misce i zaczynamy "ciapać" klejem i oklejać gazetami balon od okrągłęgo czubka do zawiązanej części balonika. Robimy to wszystko rękami - nie ma co się bawić pędzelkami bo nam tydzień nie starczy na zrobienie ;-)

Ile schnie piniata ?? Teraz jak jest ciepło wystarczy doba ale najlepiej zacząć ją robić na 3 dni przed imprezą. W zimie nawet obok kaloryfera - lepiej zacząć robić piniatę tydzień przed przyjęciem.

Ile warstw Gazet ?? Minimum 2-3! Trzeba też uważać przy suszeniu - jeśli postawimy balon przy słonecznym oknie, lub blisko ciepłego kaloryfera niestety balon może nam "nabrać powietrza" i niestety maska papierowa nam pęknie - co widać na poniższym zdjęciu.

Im więcej warstw, tym więcej zabawy przy rozbijaniu gdyż piniata będzie trwalsza. Ostatnia warstwa powinna być z jasnego, szarego papieru - ma to znaczenie przy ozdabianiu jasną bibułą.Kiedy piniata nam wyschnie przebijamy balon i sprawdzamy od środka czy nie ma prześwitów między gazetami - jeśli są to doklejamy gazety.
Następnie zabieramy się za ozdabianie. Jeśli mamy mieć jasną piniatę to tu jeśli użyjemy gazetek reklamowych lub ciemnych gazet to niestety może nam prześwitywać - ewentualnie będzie trzeba owinąć piniatę ze dwa razy bibułą. Chociaż w przypadku żółtego PIKACZU dzieciakom nie robiło to różnicy ;-)

Kidy nasza piniata ma już podkład z bibuły doklejamy kolejne elementy - tu nas ogranicza tylko wyobraźnia ;-)
Gabi wybrała PIKACZU - chociaż po zrobieniu powiedziała, że trochę będzie jej przykro go rozwalić ;-)
Dokleiliśmy uszka, oczka, buziaczka i praktycznie gotowe :-)
Na górze robimy dziurki przez, które przewlekamy sznurek.
Czym napełnić piniatę?

Tak przygotowaną piniatę napełniamy cukierkami - muszą być miękkie żeby się nie połamały - lizaki i twarde cukierki pod wpływem uderzeń pękają). U nas świetnie sprawdziły się GUMA MAMBA i takie, żelkowe cukierki.

Piniatę wieszamy na drzewie lub na suficie.
Do "bicia" piniaty można użyć zabezpieczonego czymś miękkim (owiniętym ręcznikiem, szalikiem) kijem od szczotki. Piankowy miecz to też duuuuużo zabawy i tu piniata nie musi mieć aż tak wielu warstw :-)
BEZPIECZNA piniata!! Pamiętajcie o bezpieczestwie dzieci podczas rozbijania piniaty! Jedna osoba próbuje dostać się do cukierków a reszta MUSI STAĆ w bezpiecznej odległości, zwłaszcza jeśli używamy kija!! Niestety Gabi na  sylwestra oberwała taką pałką, na szczęście nie za mocno.


Zobaczcie jaka impreza ;-)Tutaj piniata Psi Patrol :-)2 komentarze:

  1. świetna sprawa, tylko unikałabym kształtów gdzie widać jakąkolwiek twarz czy zwierzę, nawet pokemona, jakoś tak dziwnie bić w nią kijem :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I tu masz rację. Kolejne piniata będą bardziej obrazkowe :)

      Usuń