środa, 25 lipca 2018

Pomoc dziecka - czyli angażowanie dzieciaków do prac ogródkowych

Zaangażowanie dzieci w obowiązki domowe to świetny sposób, aby nauczyć ich odpowiedzialności. Od małego staramy się by nasze dzieciaki brały czynny udział przy ogródkowych pracach, co może być świetną zabawą ale i nauką.

Z prac domowych oraz z prac ogródkowych czy też z robienia przetworów można zrobić świetną zabawę.

Ostatnio na tapecie ogórki kiszone i korniszony.

Wiadomo pracy całkiem sporo.

Przynieść słoiki, umyć słoiki, dopasować nakrętki, sprawdzić czy nic nie przecieka. Trzeba zebrać górki, umyć je, zebrać koper, chrzan , wyrwać czosnek. Później trzeba to wszystko umyć, obrać. Dla jednej osoby to bardzo dużo. Dla całego rodzinnego zespołu chwila!

I tak, kiedy Norbert już dopasował nakrętki do wszystkich słoików a my z Gabi przyniosłyśmy zebrane ogórki, chrzan i koper. Była chwila relaksu - Szanowny Pan Tata podpiął matę do tańczenia. Starcie gigantów. Czyli jedna piosenka i 4 "tancerzy" i porównanie wyników. Osoba która skończyła taniec miała 3 tańce oczekiwania i tu pojawił się pomysł jak wykorzystać ten czas ! Mycie ogórków!! Zlew i wanna ogórków naszykowana, szczoteczka w łapkę i jazda!
Szanowny Pan Tata przygotował nam w tym czasie chrzan i czosnek!

Nawet Norbert szorował ogórki !  Ba, później nawet obrał część do obiadu. Niestety ma on problem z dotykaniem rzeczy, których nie lubi.

Była tak świetna zabawa, że nagle się okazało, że nie ma już co myć. Wszystko skończone! I nikt nie marudził, nie płakał, ze musi pomagać.

Później wystarczyło wszystko porozkładać po słoikach, każdy miał swoją działkę ile czego ma wrzucić do słoika, upychanie i dopasowywanie ogórków do słoiczków też było fajną zabawą. Zimą będziemy się rozkoszować pysznymi ogórkami do obiadku i nieziemską ogórkową!!


Niedługo otwieramy sezon na pomidory :-)) Za nami kawał dobrej roboty! Cała rodzina pracowała ale i dobrze się bawiła. Dzieciaki zdobywają wiedzę o owocach i warzywach a nawet o małych mieszkańcach działki!!
Zobaczcie naszego przyjaciela!!
Jak tam u Was Działkowe potyczki ??
Angażujecie dzieciaki ?? Chętnie pomagają? 
Pamiętajcie czym skorupka za młodu nasiąknie .... 

Zapraszam Was do zapoznania się z projektem Wakacyjne potyczki i ich zasady  Znajdzecie tam wiele fantastycznych pomysłów na spędzanie czasu z dzieciakami :-) publikuje wszystkie posty uczestniczek projektu!!


8 komentarzy:

 1. Zazdroszczę, ja robotę z ogórkami mam jeszcze przed sobą. To skoro Twoje dzieciaki mają już wprawę to podrzuć je do mnie na parę dni ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. No no no! Czapki z głów! Brawo Wy! Mi ogorki robi mama bo u nas nigdzie ich nie moge kupic :(

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas temat tak samo uchwycony:0 brawo my

  OdpowiedzUsuń
 4. Mmm, takie ogórki z pewnością będą smakowały jeszcze pyszniej niż zwykle! Pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń
 5. Super sprawa, nie dosc ze sie bawia, to jeszcze ucza. No i ta jaszczurka jest piekna ;] Pozdrawiam, oby tak dalej. Przynajmniej wlasne to nie to samo, co ze sklepu ;D

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dużo ciekawych wpisów zauważyłem na tym blogu. Bardzo to mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dobry pomysł, rodzice powinni angażować dzieci w tego typu prace od najmłodszych lat.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo interesujący wpis, bez dwóch zdań :)

  OdpowiedzUsuń