wtorek, 1 października 2013

Aktywna rodzina - warsztaty z Dorotą Zawadzką.

W miniony weekend a dokładnie w niedzielę wzięłam udział w warsztatach "Aktywna rodzina – Relacje na Medal".
Jest to cykl spotkań prowadzonych prze Dorotę Zawadzką - SUPER NIANIĘ, w 26 miastach Polski.

www.aktywnarodzina.org

Celem kampanii jest jest uświadomienie rodziców jak ważną rolę w rozwoju ich dziecka odgrywają pozytywne relacje i więzi rodzinne. To my dajemy dzieciakom przykład!! Warsztaty poruszały tematykę rozwoju społecznego i emocjonalnego małych dzieciaków oraz wpływu systematycznych zajęć i rodzinnej aktywności sportowej na budowanie pozytywnych relacji w rodzinie.

Nie od dziś wiadomo, że wspólny czas spędzany z dzieckiem, wspólne zabawy - OD MAŁEGO, od pierwszego kontaktu po urodzeniu!!
Budują nasze relacje!!
Budują więź!!
Dlatego ważne jest by ten czas poświęcali dziecku i MAMA I TATA!
Tak, ja wiem nie zawsze jest to możliwe ale czy to nie jest tak że czasem szukamy wymówek??
Bo mi się nie chce niech samo się pobawi, bo chcę obejrzeć serial... wiadomości... coś na komputerze ???
A może jest tak, że mama wyręcza we wszystkim tatę ??
Bo sobie nie poradzi... bo On nie umie, ja zrobię lepiej .... a może tak wystarczy im zaufać ???
Oddać ten mały skarb pod ich opiekę ???
Po troszku by nie doszło do SZOKU ;-) rodziców a nie dziecka ;-)

Należy poznać swoje dziecko. Niby takie proste i logiczne, no właśnie nie do końca ... ostatnio dość często słyszy się : pobaw się sam... daj mamie / tacie spokój ... Czasami bawiąc się z dziećmi w parku czy na placu zabaw i obserwując innych rodziców... siedzących na ławkach ... wpatrzonych w telefony ... jak to ma się do wspólnej zabawy ??  Czy nie lepiej odłożyć ten telefon i plotki i pograć w piłkę z dzieckiem ?? Wyjść zorganizować ten czas wspólnie? Wiecie, jak doskonale może się bawić dorosły razem z dzieckiem ?? Wiecie, jak ten wspólny czas procentuje?? Mam nadzieję, że wiecie :-)

Cała impreza została otworzona przez Rozpoczęcie Sezonu Socatots". Zaproszenie było otwarte dla całych rodzin, były zajęcia sportowe, dmuchańce, malowanie buziaków, turnieje dla Tatusiów, kącik fryzjerski (można było sobie zrobić różowe pasemka), słodki kącik oraz kącik badania stóp.

Swoją droga polecam Wam zajęcia Socatots'ów. Gdyby nie nasza przeprowadzka to już od dawna  dzieciaki byłyby zapisane na takie wspólne treningi. Mają swoje placówki w 85 miastach. Po niedzielnych rozmowach z trenerem mam nadzieję, że niedługo i u nas w mieście pojawią się szanse na takie zajęcia.

Powiem Wam, że nie spodziewałam się tak fajnych warsztatów.  Prowadzone w bardzo ciekawym stylu z wielkim poczuciem humoru.  Przekazano wiele cennych wskazówek zwłaszcza dla kobiet w ciąży i młodych mam ale także dla tych doświadczonych rodziców np. jak dziecko może zareagować na młodsze rodzeństwo, jak je na to przygotować, jak rozmawiać. jak postępować w czasie buntu 2 latka i kolejnych "LATKÓW". Jak pokazać maluszkowi by czuł się bezpieczny w łóżeczku.Super Niania wydawała mi się taka zawsze poważna... a tu zajęcia z takim jajem :-) Naprawdę potrafi rozmawiać z ludźmi, potrafi do nich dotrzeć, rozśmieszyć, pokazać błędy w delikatny sposób ;-)
Całkiem inaczej ją sobie wyobrażałam po programach w telewizji.

Cieszę się, że namówiłam Szanownego Pana Tatę na udział w warsztatach.

Skupienie

Pierwszy rząd bacznie słuchał ;-) - dziewczyny dziękuję za zajęcie miejsc :*

Swoją drogą warto Panów angażować w takie spotkania - czują się wtedy ważni ;-) Dajemy im szansę zrozumienia pewnych rzeczy ;-) mimo, że jestem pewna, że od razu skomentują, że Oni już o tym wszystkim wiedzą ;-) Szanowny Panie Tato jestem z Ciebie dumna :* i dziękuję że chciałeś mi towarzyszyć :-)

Drogie MAMY naprawdę warto!! Z facetami jest jak z dziećmi - trzeba też umieć do nich mówić ;-) O czym z resztą też było mówione na warsztatach.

Gdyby nie blogi Agi z bloga Adaś i nas dwoje i Anety z bloga Hexowe życie , które opisały swoje wrażenia po takich warsztatach to bym je przegapiła. I tak byliśmy z mężem na liście rezerwowej :-))

Zdecydowanie następnym razem warto zadbać o lepszą "reklamę" by dotrzeć do szerszego grona rodziców - to tak do organizatorów gdyby czytali ;-)

.Na spotkaniu krótko omówiono dodatkowo: (posłużę się zdjęciami ;-) )

Fazy rozwoju dziecka

Czyli co i kiedy dziecko powinno zacząć robić, kiedy nie panikować gdy czegoś nie robi ;-)

Sfery rozwoju
Relacje z rodzicami
Pani Dorota Zawadzka odpowiadała także na pytania Rodziców będących na sali. I podczas przerwy ale i w późniejszej części warsztatów.


Mnie ostatnio zastanawiało jak to będzie z Gabi i Norbem w wieku nastoletnim... oj łatwo nie będzie :-)))

Pamiętajcie by mieć mniejszy problem z nastolatkiem warto poświęcać swojemu dziecku dużo uwagi ;-) ale trzeba też wyznaczyć granice i być asertywnym... konsekwentnym ....- ciekawe jak to wyjdzie w praktyce ;-)
Wiecie ???
Czasami wymagamy od dzieci rzeczy, których sami nie przestrzegamy. Taki maluch jest mądrzejszy niż nam się wydaje!! On patrzy... obserwuje ... uczy się.  A później się dziwimy dlaczego On tak robi ??? Dlaczego nie słucha ?? A my zawsze słuchamy ?? Zawsze tłumaczymy swoje wybory ?? Jeśli coś nam się nie podoba w zachowaniu dziecka warto się najpierw zastanowić czy to MY nie popełniamy błędów...

Z dzieckiem trzeba umieć rozmawiać... nie jest to proste ... uczymy się każdego dnia ...
Trzeba wiedzieć, jak i kiedy rozmawiać, w jaki sposób ... Nikt nie mówił ze rodzicielstwo jest łatwe :-)))

W każdym razie polecam te warsztaty :-))

Koniecznie przygotujcie sobie pytania do Super Niani :-))

Na stronie Akcji możecie sprawdzić kiedy będą się odbywać takie warsztaty  w Waszym mieście : aktywna rodzina - miasta warsztatów

Dodatkowo na zajęciach spotkałam koleżankę z pierwszej pracy :-)) jeszcze z okresu studiów :-)) Bardzo miłe spotkanie :-)) I miałam okazję poznać Kamilę prowadzącą bloga Dziecinna Rewolucja. Kamilko mam nadzieję ze to nasze pierwsze lecz nie ostatnie spotkanie :-))

10 komentarzy:

 1. Nic dodać, nic ująć! Super i masz rację, powinno to być jakoś bardziej nagłaśniane. I więcej miejsc dla osób chcących uczestniczyć w warsztatach!!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejna edycja w Lublinie powinna być na jakiejś wielkiej auli :)))

   Usuń
 2. No i widzisz, znowu się czegoś dowiedziałaś ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Człowiek uczy się całe życie ;-)
   zobaczysz jak zostaniesz mamą :-)))))

   Usuń
 3. Zauważyłam tu bardzo cenną wskazówkę dla Rodziców - odłożyć telefony, komputery, wyłączyć telewizor i pobawić się z dzieckiem/ z dziećmi - poświęcić chociaż chwilę tylko im!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. no strasznie żałuję, że nie wiedzialam :(

  OdpowiedzUsuń
 5. potwierdzam, warsztaty super!!! Niby Pani Dorota mówiła o rzeczach, które znamy, ale niejednokrotnie się zaczęłam zastanawiać nad tym co mówiła i dokładniej je analizować... mam nadzieję, że to nie ostatnie tego typu warsztaty w Lublinie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo fajne warsztaty, niestety w naszym mieście się nie odbędą :(
  Brawa dla Taty za odwagę i udział w zajęciach :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Super sprawa:) Tez się wybieramy i planuję męża zabrać:)

  OdpowiedzUsuń