środa, 8 lutego 2012

Jedziesz z dzieckiem do Niemiec ?? PAMIĘTAJ!!!

Ogólnie ta informacja tyczy się wszystkich, którzy wyjeżdżają z dzieckiem :-) poza granice naszego kraju.

źródło: internet

W mailach do mnie pytacie jakie dokumenty należy wyrobić jadąc do Berlina. W postach było już troszkę o tym ale może najlepiej będzie jak napisze o tym w oddzielnym poście.1.  To co najważniejsze DOKUMENT TOŻSAMOŚCI ZE ZDJĘCIEM DLA DZIECKA. PASZPORT lub DOWÓD OSOBISTY TYMCZASOWY.


Wiecie, że o tym przypomniała mi koleżanka ??? Jakiś czas przed naszą wyprawą do kliniki w Berlinie rozmawiam z koleżanką i pada pytanie "a masz paszport dla Norba?", chwila zastanowienia "NIE NIE MAM", ponowna chwila zastanowienie "hmmm a akt urodzenia nie wystarczy? jest jeden problem BRAK ZDJĘCIA". Jako iż na paszport trzeba było czekać dłużej (sezon wyjazdowy) to wyrobiliśmy dowód osobisty. W przypadku wydania tego dokumentu dla dziecka poniżej 13stego roku życia przy składaniu wniosku muszą być obecni obydwoje rodzice.

Aby otrzymać dowód osobisty dla dziecka, należy złożyć następujące dokumenty:

 1. Wniosek o wydanie dowodu osobistego. (Można uzupełnić na miejscu)
 2. Jeśli dziecko nie ukończyło 13 roku życia - Uzasadniony wniosek rodziców lub opiekunów prawnych. ( Uzasadniamy w jakim celu potrzebny nam dowód dla dziecka)
 3. Dwie aktualne, wyraźne i jednakowe fotografie dziecka o wymiarach 35 x 45 mm, (bez nakrycia głowy i okularów lewy półprofil z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy. (Jak pójdziecie do fotografa to Wam odpowiednio ustawi dziecko ;-) takie maluszki łatwo się fotografuje)
 4. Odpis skrócony aktu urodzenia. Jeśli dziecko urodziło się poza granicami Polski, należy przedstawić akt urodzenia umiejscowiony w Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce.
 5. Na żądanie organu: dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa polskiego, jeżeli dane zawarte w dokumentach budzą wątpliwość co do obywatelstwa osoby. 
 6. Rodzice powinni mieć ze sobą swoje dowody osobiste.
 Jak wyrobić dowód - do poczytania

2.  EUROPEJSKA KARTA UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO czyli EKUZ

Karta wydawana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia i pozwala na korzystanie z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak w krajach, na terenie których ona obowiązuje, czyli: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

 źródło: internet

Po co wyrabia się kartę ????

TFU TFU TFU na wszelki wypadek.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala na korzystanie z opieki zdrowotnej na terenie państw objętych kartą w zakresie, by mogło dojść do kontynuowania podróży. Karta nie pozwala na wyjazdy w celach leczniczych, nie można jej wykorzystywać jako zamiennik dla usług świadczonych przez NFZ. Karta umożliwia korzystanie TYLKO z publicznych placówek leczniczych. Jeśli wymagane są opłaty za świadczenia to EKUZ nie refunduje ich i trzeba je uregulować we własnym zakresie. 


Jak ją wyrobić ??
Tu wymagana jest duuuża cierpliwość najlepiej wysłać z dokumentami męża!!! Należy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Odsyłam Was na stronę NFZ EKUZ - NFZ tu znajdziecie większość informacji.

Jeśli czegoś nie rozumiecie odsyłam do prostszej instrukcji ;-) z dozą humoru ;-) EKUZ INSRUKCJA

Znajdziecie tu listę potrzebnych dokumentów do wyrobienia karty, same wnioski, pamiętajcie by sobie najpierw wszystko pokserować.

By ułatwić sobie sprawę możecie jeszcze w google wpisać KARTA EKUZ i nazwa swojego miasta powinno Wam wyskoczyć kilka stron a przynajmniej jedna z informacjami gdzie w Waszym mieście trzeba się zgłosić ;-) co zabrać :-)

Jeśli macie ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty to karty wydawane są w dniu złożenia wniosku trzeba jednak pamiętać że w okresie wakacyjnym czas ten się wydłuża bo maja dużo wniosków.

Karta jest wydawana na czas określony.


3. PLAKIETKA UMWELTZONE

W Berlinie od 2008r. obowiązuje tz. UMWELT ZONE a przynajmniej w większej jego części. Do tej strefy możecie wjechać tylko jeśli wasz samochód posiada przyklejoną na przednią szybę PLAKIETKĘ EKOLOGICZNĄ. Celem tego jest ograniczenie emisji spalin. Plakietka jest wydawana indywidualnie dla każdego pojazdu. Bez takiej plakietki jesteście narażeni NA BARDZO WYSOKIE MANDATY !!
Od tego roku do strefy mogą wjeżdżać tylko samochody z zielona plakietką.

Sprawa jest BARDZO PROSTA 
tu jest stronka gdzie zamawiacie sobie taka plakietkę wysyłacie im potrzebne dokumenty i za kilka dni macie plakietkę w ręku :-)

koszt 75 zł + przesyłka jak taka plakietka wygląda ??? krótki filmik :-)
i to chyba najważniejsze dokumenty (nie patrząc na podstawowe dokumenty, które nosimy przy sobie)

Mam nadzieję, że troszkę rozjaśniłam Wam sprawę :-)

16 komentarzy:

 1. jestem pewna że wielu rodziców nie myślało nigdy o wyrobieniu takiego dowodu dla dziecka jadąc np na urlop :) ja bez takiego dokumentu bym nigdzie nie wyjechała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiesz to dość logiczne bo jak udowodnisz, że to Twoje dziecko ?? a nie np jakieś porwane ?? ;-) ewentualnie można pokazać bloga hehhehe Dokument ze zdjęciem to podstawa ale fakt w pierwszej chwili i ja jakoś o tym zapomniałam przyznaję się bez bicia :-)

  co do karty EKUZ jak widać w spisie nie ma Chorwacji a przecież dość często się tam wyjeżdża i tu jak się jedzie z dziećmi lepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne.

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo przydatne informacje :) My paszport mamy :)

  Ola

  OdpowiedzUsuń
 4. Niby wszystko oczywiste, ale dzieki za przypomnienie. :))

  U nas karte ubezpieczenia wydają od reki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam pojęcia,że to wszystko takie skomplikowane :O No ale ściąga jest,więc jak będziemy wyjeżdżać to się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 6. heh taaak człowiek chce wyjechać na urlop a się okazuje że ma 10000 spraw załatwić stać w długich kolejkach, czekać na podpisy i terminy ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. przypomnialas mi ze synowi musze wyrobic zanim polece do pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Ile trzeba czekać na dowód dla dziecka?

  OdpowiedzUsuń
 9. Na paszport czeka się około 30 dni.

  polecam posta o paszporcie dla dziecka

  http://karlitka.blogspot.com/2012/07/paszport-tymczasowy-dla-najmodszych.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam a ja mam pytanie,mam sadownie wyrok o wyrobienie dla dziecka dowodu czy w Niemczech tez taki dokument jest wazny i czy bede mogla wyrobic dziecku dowod czy tylko na terenie PL.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witam
   myślę że takie pytanie powinna Pani zadać w odpowiednim urzędzie.

   Usuń
 11. eee tam my kartę EKUZ załatwliśmy w pięć minut :D za to z paszportem była jazda...

  OdpowiedzUsuń
 12. dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, nigdy nie wiadomo co może się zdarzyć. A nawet drobny wypadek może okazać się dramatyczny dla naszego budżetu, polecam artykuł dlaczego warto wykupić http://www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl/a/nnw-w-ubezpieczeniu-turystycznym-przezornosc-przydatna-na-wakacjach/3.html

  OdpowiedzUsuń
 13. My mamy dowód. Ważny jeszcze 4 lata, choć M. zupełnie nie przypomina siebie sprzed roku - wciąż się przydaje :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam

  W swieta dowedzialam sie ze jedziemy na sylwstra do Nemiec . Dzieci nie maja paszportow ani dowodow czzy dzieci 12lat i 8lat moga jechac na legitymacje a w przypadku starszego dziecka na karte rowerowa bo jest aktualnejsze zdjecie !

  Prosze o szybka odpowiedz

  Pozdrawiam Martyna

  OdpowiedzUsuń