czwartek, 17 września 2015

MathRiders - przyjemna matematyka już w Lublinie

Matematyka, matka wszystkich nauk. Dziedzina, która towarzyszy nam przez całe życie.
Dlaczego więc przez niektórych znienawidzona?
Dlaczego tak dużo dzieci i dorosłych ma z nią problem?
Skąd to się bierze?

Matematyka jest wszędzie. Stanowi ona dużą część wczesnego dzieciństwa i małe dzieci rodzą się z nieformalnym rozumieniem matematyki. Dzieciaki wykazują większą pomysłowość, kreatywność i rozumienie prawdziwej matematyki niż dorośli. Gdzie robimy błąd w nauczaniu matematyki? Dlaczego zaczynają się problemy?

A gdyby tak poznać matematykę nie na papierze, gdyby ją tak poczuć w rękach, realnie podzielić, odwrócić, zbudować i zmierzyć.

Gdyby ta,k bawić się tą matematyką zamiast wkuwać na pamięć.

Taką formą zabawy matematyką proponuje MathRiders! 


Zajęcia te stanowią doskonałe wsparcie i rozszerzenie programu realizowanego w edukacji przedszkolnej oraz szkolnej. MathRiders to metoda nauczania matematyki opracowana przez Grupę Edukacyjną Helen Doron.

Już dla 2-3-4 latków są prowadzone zajęcia MathBoards.

Dzieci to urodzeni matematycy trzeba im tylko stworzyć środowisko bogate w matematykę i pozwolić im rozwijać rozwijać matematyczne umiejętności i co najważniejsze nie można wprowadzać negatywnego podejścia do matematyki.

Przez zabawę dzieciaki ćwiczą i doskonalą swoje zdolności, poznają, sprawdzają, analizują i badają.
Bez podstaw matematyki leżymy w dalszych etapach jej nauki... niestety. Matematyka to systematyczność, to zrozumienie. Bez tego nie ma mowy by nie mieć z nią problemu co zdecydowanie nie wyklucza przyjemności z tej nauki :-) .

 By stworzyć solidne podstawy zajęcia dla najmłodszych (2-4l) MathBoards prezentują następujące obszary:

* Zmysł liczbowy i działania - rozumienie liczb całkowitych i faktu, że liczby reprezentują ilość; liczenie, porządkowanie, porównywanie, ale także dodawanie i odejmowanie,

*  Wstęp do algebry - rozpoznawanie, powielanie oraz tworzenie wzorów i zależności.

* Geometria i zmysł przestrzenny – rozpoznawanie figur i brył oraz opisywanie zależności przestrzennych, czytanie map, wizualizacja obiektów w przestrzeni oraz zastosowanie geometrii w rozwiązaniu zadań.

* Miary - poznawanie sposobów mierzenia i porównywania; rozumienie, czym jest jednostka, oraz rozumienie pojęć: długości, wagi, temperatury, objętości, czasu i pieniędzy.

* Analiza danych - używanie wykresów, tabel i grafów w celu organizacji, porównywania i interpretacji danych.


Nauka przez zabawę jest moją ulubioną formą przekazywania wiedzy dzieciom. Z matematyką nigdy tak naprawdę się nie lubiłam ... być może dlatego, że poznałam ją tylko na papierze ....


Matjogs to zajęcia dla dzieciaków od 4 do 11 roku życia, stosuje ona połączenie innowacyjnych pomysłów, zachęty i zabawy, aby dzieci podstawy matematyki i aby zmotywować je do kontynuowania przygody z matematyką. Mathjogs pomaga młodszym dzieciom rozwijać ich wrodzone zdolności uczenia się przedmiotów ścisłych.

Mathjogs  to:

@ nowoczesne programy dla każdego poziomu wiekowego, opracowane przez ekspertów w dziedzinie psychologii rozwojowej i pedagogiki wczesnoszkolnej

@ intelektualny rozwój dziecka poprzez "gimnastykę mózgu"

@ praktyczne rozwiązywanie problemów

@ utrwalanie pojęć matematycznych poprzez gry, zabawy, śpiew, zagadki oraz łamigłówki matematyczne- to chyba najlepszy ze sposobów.

@ zastosowanie metod aktywizacyjnych i motywujących

@ swobodna, ciepła atmosfera

@ specjalnie opracowany zestaw podręczników i zeszytów ćwiczeń

@ świetnie wyszkolona kadra nauczycielska tu muszę naprawdę pochwalić Panią, która prowadziła warsztaty w Studio nie Nudno w Lublinie za anielską cierpliwość do dzieciaków.
Panie w centrum MathRiders doskonale sobie poradziły z dzieciakami o dużej rozpiętości wieku w dniach otwartych - BRAWO bo zadanie nie było łatwe :-)

@ małe grupy (6-8. osób) dzięki temu każdy ma szanse skorzystać z zajęć na lekcji.

Taka lekcja Mathjogs składa się z kilku elementów:

Gimnastyka umysłu: Tego typu ćwiczenia są szybkie, zabawne i skonstruowane tak, aby zintegrować funkcje prawej i lewej półkuli dla bardziej twórczej i skoordynowanej nauki.

Świadomość muzyki: Mathjogs wykorzystuje ścisłe powiązanie matematyki z muzyką, aby rozwijać zdolności arytmetyczne, pobudzać twórcze myślenie i dawać jeszcze więcej frajdy.

Bajki i piosenki: Bogaty świat bajek i piosenek motywuje dziecięce zainteresowanie wszystkim, co związane z matematyką.  Uczniowie poznają dawne wynalazki i życie wielkich matematyków.

Zeszyty ćwiczeń: Materiały do nauki zaprojektowano specjalnie dla dociekliwych młodych umysłów Mathjogs.

Dzięki gradacji trudności zadań, budują one podstawy zrozumienia elementarnych pojęć matematycznych takich, jak liczby, kształty, wzory czy arytmetyka.

Zadania domowe: Dodatkowe zadania dla tych, którzy chcą poćwiczyć w domu (w Mathjogs zadania domowe nigdy nie są obowiązkowe). Z tego co się dowiedziałam to nikt nie unika tych zadań gdyż matematyka staje się przyjemnością :-)


Ostatnio w Lublinie wybrałam się na warsztaty MathRiders organizowane w Studio nie Nudno.
Gabrysia idąc do pierwszej klasy zadawała pytania, jakie przedmioty będą w szkole, czego będzie się uczyć i bardzo wypytywała o matematykę, dlatego też z miłą chęcią wybraliśmy się na warsztaty.

Grupka była mała, gdyż pogoda nie zachęcała do porannego wstawania ale dzięki temu i Gabi i Norbert mogli zgłębić tajniki matematyki.


Sowa Piotrek pomagała przełamać lody :-))


Byli bardzo zainteresowani poruszanymi tematami, z chęcią aktywnie uczestniczyli w wykonywaniu zajęć. Piosenka o kształtach towarzyszy nam do dzisiaj :-)
Dzieciaki zagłębiły się w tematy kształtów, zbiorów oraz liczenia. Akcentów muzycznych nie zabrakło - takie połączenie matematyki z muzyką bardzo się Gabi spodobało :-))Po warsztatach chwila odpoczynku :-) Gabrysi zabrakło cynamonek  :/Później mieliśmy okazję wybrać się do siedziby MathRiders przy ul. Pana Balcera na LSMach w Lublinie. I tam to już dzieciaki wsiąkły na amen. Gdy zobaczyły te wszystkie pomoce w postaci, klocków, wszelkiego rodzaju zegarów, liczydeł, kart, gier (i tak mogłabym wyliczać i wyliczać), po kilku godzinach wyciągałam ich na siłę :-) nawet głód im nie przeszkadzał.

Odkryliśmy wiele fajnych zabaw i gier.

Osobiście byłam zachwycona takim zestawem samochodzików z klockami. takie wywrotki, w których trzeba ułożyć klocki o różnych kształtach by nic nie wystawało... nie jest to łatwe zadanie ;-) z pomocą najmłodszym przychodzi książeczka, która pokazuje z jakich klocków możemy korzystać przy zadaniu - taka mała podpowiedź dla najmłodszych. Norbert zakochał się w patyczkach konstrukcyjnych - jak na małego architekta przystało :-) Siedział, składał aż powstał najpierw robot a później wieżowiec z dachem, balkonem i anteną satelitarną :-)


 Jakie skupienie :-)

Gabi była zachwycona grami, tu na uwagę zasługuje gra Halli Galli
Graliśmy tak intensywnie i z takim śmiechem, że utworzyło się dookoła nas kółko ciekawych dzieciaków, co tam takiego ciekawego i śmiesznego ;-)
Dodaliśmy też kilka pozycji do naszej listy obowiązkowych pomocy do nauki w domu :-)

Gdyby mnie ktoś tak uczył matematyki to w życiu nie miałabym z nią problemów :-) a bywało różnie Zajęcia jak najbardziej polecam!! Naprawdę warto!! Matematyka nie jest taka straszna, jednak trzeba ją poznać a od czego mamy wszystkie zmysły ?? Bardzo się cieszę, że w Lublinie pojawiło się MathRiders.

Z rozmów, które odbyłam z mamami są to świetne zajęcia i dla małych i dla starszych dzieciaków, które już zaczęły uczyć się w klasach 1-3 i niestety już teraz zaczynają mieć problemy na lekcjach i dlatego rozpoczęły zajęcia w Marhriders.

Zajęcia prowadzone się w 3 punktach w Lublinie.

1) Czubach / LSM, w naszym Centrum Nauczania na Pana Balcera 6/4, Metropolitan Park - przez cały tydzień
2) Czechowie, w CS Akademos, ul. Symfoniczna 1A (przy szkole Paderewski) - w poniedziałki
3) Sławinku, w klubokawiarni FIKA (w czwartki po południu)
Na pewno warto wybrać się na warsztaty lub dzień otwarty by zobaczyć jak to wygląda, obejrzeć jak w prosty sposób można zyskać uwagę dziecka i zainteresować je tak czasem trudnymi tematami w łatwy i przystępny sposób! Z tego co wiem w najbliższym czasie takie warsztaty będą w Studio nie Nudno :-) także, trzeba śledzić ich profil na FB :-)) 


 Mała uczennica gotowa :-)) 
5 komentarzy:

 1. Muszę poszukać czy u nas w mieście jest coś takiego, ja mam dwie lewe ręce do matematyki.

  OdpowiedzUsuń
 2. czy to są zajęcia, które nawiązują do materiału szkolnego? Czy to jest inny zakres? Czy są jakieś książki i ćwiczenia? Możesz napisać coś więcej jak wyglądają już takie zajęcia dla dzieci szkolnych?

  OdpowiedzUsuń
 3. to jest Puchacz Piotr, a nie Sowa Piotrek ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super macie, że w Lublinie możecie korzystać z tego typu zajęć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacyjne takie zajęcia!

  OdpowiedzUsuń