poniedziałek, 22 czerwca 2015

Mimo wszystko - bajki terapeutyczne

Znacie kogoś kto nie lubi bajek ?
Osobiście je uwielbiam! Pamiętam jak mama czy tata nam je czytali wieczorem. Pamiętam też winylowe płyty, które nam puszczali z bajkami. Pamiętam jak zamykałam oczy i przenosiłam się w  świat baśni... jak wyobrażałam sobie bohaterów i ich przygody .

Tradycją w naszym domu jest bajka na dobranoc a nawet dwie, jedna wybrana przez Norba druga wybrana przez Gabi ....

Ciekawą formą bajki na dobranoc są audiobooki.

Dziś o płycie, która wywołała uśmiech na moich ustach. W zeszłym roku był ogłoszony konkurs na napisanie bajki terapeutycznej. Od pewnego czasu w naszym domu gości owoc tego konkursu - 5 najlepszych bajek napisanych przez rodziców: Mimo Wszystko - bajki terapeutyczne.Bajki, które rzeczywiście przemawiają do dzieci i pokazują, że mimo wszystko nie należy rezygnować!!

Płyta zawiera 5 świetnych bajek :

" Mimo wszystko ... chcę mieć przyjaciół! Meduza Matylda "
" Mimo wszystko zostanę aktorem "
" Mimo wszystko jestem generałem "
" O Wojtku, który mimo wszystko został sławnym malarzem "
" Mimo wszystko ... osiągnę sukces "


Każda z bajek niesie za sobą wyjątkową historię, która może mieć odzwierciedlenie w świecie rzeczywistym. Nasze dzieci mogą mieć różne lęki.... mogą mieć problem ... niby dla nas banalny, jednak w świecie dziecka może mieć kolosalne rozmiary.... Takich lęków nie należy lekceważyć. Najlepiej stawić im czoła. sprawić by dziecko zaczęło wieżyc w swoje siły,by za żadne skarby się nie poddawało. Czasami także strach ma wielkie oczy .... warto wtedy poruszyć świat fantazji i przez niego pokazać dziecku, że nie tylko Ono ma taki problem, że problemy są po to, by je rozwiązać i zawsze jest wyjście tylko trzeba go poszukać.

Bajki terapeutyczne są pomocą dla rodzica. czasem nie wiemy jak podejść do tematu aktualnego problemu... jak pomóc dziecku ...


Płyta z bajkami "Mimo wszystko" porusza bardzo ważne i aktualne problemy, z którymi może się zetknąć nasze dziecko. Zobaczcie sami.

Meduza Matylda przeprowadza się w nowe miejsce. Jest jedyną meduzą w okolicy i zamieszkałe tam młode rybki nie bardzo chcą ją zaakceptować ale Matylda się nie poddaje. Nie raz słyszy przykre słowa, jest smutna ale wytrwała.

Gabi nawet rysunek do Matyldy robiła :-))Mały ptaszek Odi , który był wroną miał wielki problem ... nie umiał krakać .... miał problem z literką "R" Chciał zostać aktorem tak jak jego tata. Wszystkie wróbelki się z niego śmiały a Odi bardzo się smucił. Jednak Sikorka co to głos ćwiczy wzięła Odiego pod swoje skrzydła i razem ćwiczyli często i starannie.

Bajka Mimo wszystko zostanę generałem opowiada historię Pawełka, który jest bardzo chory, ma mieć pobieraną krew i ma łykać lekarstwa. Oczywiście bardzo się boi i lekarza i pielęgniarki. Bajka pokazuje jak przez odpowiednie podejście do dziecka, można badania zmienić w misję wojskową. Wiecie, że w naszym ciele jest cała armia?? Ciekawe prawda ?
Ta bajka jest mi wyjątkowo bliska gdyż miałam podobny sposób na tłumaczenie Norbusiowi jego wizyt u lekarza opowiadając jak to przeciwciała walczą na szpady z wirusami :-)

W kolejnej bajce poznajemy Wojtka w szkolnych klimatach, który dziwnie się zachowywał. Jak się później okazało z opowieści chłopca, który opowiada nam tę historię - Wojtek malował różne obrazy, na których nic się nie zgadzało. Jednak były bardzo ciekawe. Kolega Wojtka nie wiedział, że Wojtek nie widzi kolorów, gdy przypadkiem odkrył jego sekret zastanawiał się dlaczego Wojtek mu o tym nie powiedział... może bał się, że nikt go nie zrozumie, może dlatego nikt się z nim nie bawi w szkole? Poznajemy dylematy zdrowego chłopca, który chce wspierać swojego kolegę, który musi się zmierzyć z wielkim zadaniem, mimo swojej wady wzroku.

Ostatnia bajka opowiada o pisarzu, który potrafił stworzyć cudowny, magiczne krainy, które wypełniały strony jego książek. Pewnej nocy literki same postanowiły napisać powieść. Każda literka miała swój oryginalny pomysł. Tyle ciekawych opowieści i która jest najlepsza? Literka "Ziet" też miała pomysł ale pozostałe literki go wyśmiały. Ogłoszono złośliwy konkurs tak by literka "Ziet" nie miała szansy zwyciężyć. Jednak się nie poddała! Wspomniała bardzo mądre słowa Pana Pisarza ... i od razu wzięła się w garść.

Jesteście ciekawi jak kończą się owe bajki ?? Zachęcam do zakupu płyt. naprawdę warto!!
Gabrysia i Norbert często sięgają po tę płytę. Mają też swoje ulubione utwory :-)

Dodam, że bajki opowiada nam Jerzy Kryszak! Wspaniała narracja, intonacja - idealnie dobrany głos! Na stronie oficynamm możecie odsłuchać fragmentów bajek ;-) Gorąco polecam :))


Kupując krążek CD wspierasz podopiecznych fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”.
Fundacja pomaga osobom dorosłym z niepełnosprawnością intelektualną.

7 komentarzy:

 1. Ciekawe :)
  Pamiętam jak u Babci nagminnie słuchałam jednej bajki, na starym adapterze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajne te bajki :) Lubimy bajki terapeutyczne, sami często takie wymyślamy. Forma audiobooka jest świetnym pomysłem.
  P.S. Też mamy Gabrysię ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. o jak fajnie, my mamy książeczkę z bajkami terapeutycznymi, super opowiadania dla dzieci, które uczą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się ciekawie, na pewno zainteresujemy się tym audiobookiem, Gabi pięknie rysuje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę polecam :-)
   U nas kartki papieru idą jak woda :-) Gabi trenuje rysowanie każdego dnia :-))

   Usuń
 5. fajna sprawa takie bajki

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadamy za audiobookami, aczkolwiek te bajki nas zainteresowały.

  OdpowiedzUsuń