Mój mąż postanowił mi zrobić prezent i w domu pojawiła się kiełkownica!
Sprytne naczynie przeznaczone do hodowania kiełków.
Jest to bardzo proste naczynie składające się z 4 poziomów. pierwsze trzy od góry służą do zasiania kiełków, czwarty najniższy poziom służy do zbierania wody.
Jak to działa?
Składamy naczynie według instrukcji. W moim modelu mam takie syfony (czerwone kurki) , jest to taki system nawadniania. Przy składaniu należy pamiętać by te syfony były ułożone naprzemiennie.
Wysypujemy nasionka na jeden poziom (dla 2 osób na dwa dni w zupełności wystarczy), zalewamy nasionka wodą do wysokości czerwonego syfonu. Dzięki systemowi nawadniania kiedy mamy zasiany więcej niż jeden poziom woda sobie przesiąka, namacza wszystkie nasiona i sobie po malutku skapuje na niższy poziom i nawadnia kolejny poziom kiełków. Gdy woda przejdzie przez 3 poziomy , zbiera się na tym najniższym poziomie i można ją wylać. Czynność nawadniania powinniśmy powtarzać rano i wieczorem.
U nas robimy tak że jednego dnia rano zasiewamy jeden poziom i następnego dnia wieczorem zasiewamy kolejny poziom dzięki temu cały czas mamy świeże kiełki. Trzeba też pamiętać, że różne nasionka mogą kiełkować w różnym tempie (co dobrze widać na takich gotowych mieszankach nasionek do kiełkownicy).
Mieszanka różnorodnych nasion
Kiełkująca rzodkiewka! Bardzo pyszna!!
Uwielbiam kanapki z twarożkiem i kiełkami! Pycha!!
Sałatka z pomidorów i kiełki - pycha!!
Może jajecznica z kiełkami ?
Kiełki można dodać już pod koniec ścinających się jajek , lub dołożyć obok już podczas podania.
A oto kanapka , którą dostałam od mojej córki. Kiełki niczym trawnik ;-) o rzodkiewce (z własnego ogródka) nie wspominając ;-) Tak od serca ;-)
Jak widać kiełki można dodać i do kanapek i do sałatek i do jajecznicy. Robiliśmy też pizzę z kiełkami.
Największym sukcesem kiełkownicy było ... UWAGA!! przekonanie mojego męża do kiełków! Lepiej , mój mąż nie wyobraża sobie teraz kanapek bez kiełków! Kiełki rządzą ok dzieci jeszcze się nie przekonały ;-)
Kiełki bogate są w najcenniejsze dla zdrowia składniki: witaminy A,B,C, E, H. Zawierają duże ilości wapnia, żelaza, siarki, magnezu, potasu oraz biotynę, cynk, selen jak również mikroelementy – lit, chrom.
To doskonała alternatywa dla takich normalnych warzyw. Podobno odżywczo kilka gram kiełków jest równe kilogramowi warzyw.
Nasze ulubione kiełki to:
- rzodkiewka
- kozieradka
- lucerna
- por
- mieszanka ostra z Biedronki ;-) jest też mieszanka łagodna ale jakoś tak mało smaku daje.
Oczywiście można kupować zwykłe nasiona i też ładnie wyrosną.
Lubicie kiełki ??
Mnie w domu kiepsko idzie hodowanie czegokolwiek :)
OdpowiedzUsuńTrzeba to zmienić :P
UsuńChciałabym mieć coś takiego w domu, jak i kilka innych gadżetów , ale niestety nie mam na to wszystko miejsca :( Ale wiem że to samo zdrowie i często kupuję gotowe.
OdpowiedzUsuńkiełkownica wcale nie jest taka duża :-)
UsuńLubię, jadam stanowczo za rzadko :)
OdpowiedzUsuńTrzeba sadzić częściej sadzić :-))
Usuńuwielbiam kiełki rzodkiewki - co prawda zawsze je kupuję ale super się sprawdzają jako dodatek do śniadania
OdpowiedzUsuń