poniedziałek, 16 lipca 2012

Paszport tymczasowy dla najmłodszych ważny 5 lat

Do tej pory wyrabiając tymczasowy paszport dla dziecka poniżej 5 roku życia był on ważny tylko rok.

11 sierpnia 2012 wejdzie zmiana, 
gdzie wyrabiając paszport tymczasowy dla najmłodszych 
będzie on ważny 5 lat.Opłata nie ulegnie zmianie, więc płacimy raz 30 zł .

 Paszporty dla dzieci w przedziale wiekowym 5-13 lat są ważne przez 5 lat. Natomiast paszporty wydane osobom małoletnim, które ukończyły 13. rok życia są ważne przez 10 lat od daty wydania.

Od 26 czerwca 2012 utraciły ważność wpisy dzieci w paszportach rodziców. Tyczy się to wpisów dokonanych przed 28 sierpnia 2006 - to właśnie od tej daty  stosuje się zasadę - jedna osoba, jeden paszport.

Na podstawie paszportu możemy poruszać się po całym świecie. W obszarze Schengen nie musimy pokazywać paszportu ale należy mieć dokument potwierdzający prawo do swobodnego przemieszczania się. Pamiętajmy, że przekraczając granicę ZAWSZE musimy mieć dla dziecka dokument ZE ZDJĘCIEM potwierdzający jego tożsamość. Może być to paszport lub dowód osobisty. Na jego podstawie wiadomo, że podróżujące z nami dziecko - to NASZE dziecko ;-). Bez takiego dokumentu, w razie kontroli, czeka nas wiele nieprzyjemności i stresu !!


Jak wyrobić paszport dla dziecka ???Wniosek o wydanie paszportu składa się w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce stałego pobytu wnioskodawcy. Trzeba poszukać biura paszportowego ;-) Jeśli przebywamy za granicą wniosek składamy w urzędzie konsularnym właściwym ze względu na miejsce naszego pobytu. 

Mała ściągawka ADRESY BIUR PASZPORTOWYCH

 * Druki wniosków paszportowych nie są dostępne w wersji elektronicznej. Można je otrzymać tylko w punktach paszportowych - w urzędach wojewódzkich, ich delegaturach lub konsulatach RP.  


* Używamy tylko druków udostępnionych przez organ paszportowy.

* Dziecko w wieku do pięciu lat nie musi być obecne przy składaniu wniosku o wydanie paszportu tymczasowego.

Co dołączamy do wniosku o paszport ??? Najlepiej jeszcze dopytać jak bierzemy wniosek ;-) 

 1) Dwie aktualne kolorowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, - mogłabym opisywać zasady zdjęcia paszportowego ale wystarczy wejść do fotografa i poprosić o zdjęcie do PASZPORTU- tylko trzeba mówić głośno i wyraźnie!

2) Odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia - gdy o paszport ubiegamy się po raz pierwszy (w innym przypadku wystarczy aktualny dowód tożsamości),

3) Dowody tożsamości rodziców

4)  Pisemna zgoda obojga rodziców, ich podpisy na tej zgodzie muszą być złożone w obecności pracownika urzędu paszportowego lub notariusza. Wniosek może być złożony przez jednego z rodziców, jeżeli dostarczy on pisemną zgodę drugiego rodzica na wyrobienie paszportu dla dziecka – podpis rodzica musi być potwierdzony notarialnie lub przez organ paszportowy. Jeśli uzyskanie zgody jednego z rodziców jest niemożliwe lub znacznie utrudnione, dokument paszportowy za granicą może być wydany za zgodą tylko jednego z rodziców, o ile przemawia za tym dobro dziecka.

5) Dowód uiszczenia opłaty paszportowej


Na paszport czeka się około 30 dni. 


Paszport odbiera w imieniu dziecka rodzic.
O zasadach wyrabiania tymczasowego dowodu osobistego dla dziecka pisałam tutaj: 

23 komentarze:

 1. Ty jesteś skarbnicą wiedzy i mądrości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ahahaha

   człowiek uczy się na błędach ;-)

   sama jak jechaliśmy do kliniki w Berlinie piorunem wyrabiałam dokumenty dla Norba ;-) I w pewnym momencie koleżanka mnie zapytała a dowód lub paszport masz??? a mi szczeka opadła bo o najważniejszym zapomniałam ;-)

   Usuń
 2. Dzięki Ci za ten wpis!!! Nas właśnie czeka za chwilę wyrabianie dokumentów dla małej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. małych kolejek życzę ;-)
   Gdzie się wybieracie ??? :D

   Usuń
 3. no jak gdzie, w dojczlandach mieszkać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no wiesz???????? tak daleko uciekasz ;-)

   Usuń
 4. Faktycznie, kopalnia wiedzy u Ciebie!:D

  OdpowiedzUsuń
 5. W Grecji paszport dla dziecka jest ważny 3 lata i tu mała niespodzianka czeka się na niego DO 5 DNI. Dlatego nie rozumiem dlaczego w Polsce trzeba tyle czekać? Wyglądem są podobne i wiele się nie różnią, kolejki czekających są ogromne itp Więc czemu? Dziwne to jest

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie mam pojęcia dlaczego ;-) wiesz urzędnicy szanują swoją pracę, nie przemęczają się ;-) 20 dni wniosek leży ;-) czeka na swoją kolejkę ....

   Usuń
  2. Karola ale głupoty tutaj piszesz...wniosek nigdzie nie leży tylko tego samego dnia jest wysyłany elektronicznie do Warszawy, do Centrum Personalizacji Dokumentów...miejsca które robi wszystkie polskie dokumenty i jak tylko Warszawa przerobi wnioski paszport wraca do biura...a że wszyscy przypominają sobie o paszporcie gdy słońce zaczyna mocniej świecić to sami są sobie winni...poza sezonem kolejek nie ma a na paszport czeka się góra 14 dni...

   Usuń
  3. Madzia bardzo dziękuję za wszelkie informacje!!! Nie ma to jak fachowiec w danej dziedzinie !! Mam nadzieję ze zauważyłaś że o tym szanowaniu pracy pisałam żartem na co wskazuję uśmieszki z przymrużonym okiem ;-)

   Usuń
 6. dziwi mnie ważność 5 lat. dziecko przecież się tak zmienia...
  fajnie, że to wszystko opisałaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiesz tu chyba chodzi o procedury bo jak ktoś jeździ z dzieckiem np między dwoma państwami to naprawdę upierdliwe jest latanie co roku i przechodzenie tych wszystkich wniosków, kolejek, okresów czekania no i kosztów - bo wcześniej co roku było trzeba płacić ;-)

   Usuń
  2. Mnie też to pięć lat zadziwiło. Mój dzieciak sprzed roku i dzieciak teraz to dwa różne dzieciaki :D

   Usuń
  3. Hmm u nas to jak robili Norbowi zdjęcie to wyszedł tak dorośle jak przedszkolak a miał 6 miesięcy i zdjęcie jest jak najbardziej aktualne ;-)

   Usuń
  4. Paszport ważny jest 5 lat ale oczywiście w przypadku zmiany wyglądu dziecka rodzic powinien wymienić dokument...pięcioletni termin ważności ułatwia podróżowanie z roku na rok...często zdarzało się że robiąc paszport w sierpniu danego roku w kwietniu następnego już dla większości krajów był nieważny, bo miał termin ważności krótszy niż 6 miesięcy....

   Usuń
 7. Dobrze wiedziec :)
  Mamy wizyte w konsulacie pod koniec sierpnia bo Mlodziutkiemu konczy sie waznosc pierwszego paszportu.
  Wielkie dzieki za informacje.

  OdpowiedzUsuń
 8. To się coś zmieniło, bo wyrabialiśmy w 2007 roku paszport Oskarowi i był ważny 5 lat właśnie. Dobrze wiedzieć, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w styczniu bądź lutym 2010 roku przepisy zmieniły się i maluchy do 5 roku życia otrzymywały paszport ważny 1 rok teraz ponownie paszporty będą wydawane na 5 lat...

   Usuń
 9. co do czasu oczekiwania, to jeśli Wam się spieszy, polecam napisać pismo o przyspieszone wydanie paszportu - ja dostałam swój w niecałe 2 tygodnie :)

  Karlita, serdecznie zapraszam na http://fashion1st.pl/ :) będzie mi miło jeśli będziesz mnie tam odwiedzać bo na be my must have, nie będę już publikować :) pozdrawiam, Martyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. słuszna uwaga :-) zawsze można napisać pismo :-))) a na Twojej stronie już byłam bo czytałam komunikat na be my must have :-)

   Usuń
 10. my mamy dowód tylko, na razie wystarczy, ale kto wie, kiedy zajdzie potrzeba wycieczki do biura paszportowego :)

  OdpowiedzUsuń